Strč si své rady za ,,klobouk“!

Nedávno jsem měla výstup se svou dcerou. Nechtěla si obléknout tričko, které jsem jí ráno do školky připravila. Chtěla si vzít úplně jiné. Já ji to nedovolila. Ztropila hroznou scénu. Začala se válet po zemi a ječela na mě, proč si to tričko nemůže vzít! Já na ni chvilku koukala a pak si řekla.

,,Co to sakra dělám? Já bych se chovala úplně jinak. Dovolila bych ji to tričko vyměnit. Přeci na tom nic není!“

Jenže v tu chvíli jsem se chovala jako moje kamarádka Nikča. Ta by své dceři nikdy nedovolila vzít si jiné tričko. Cítila jsem se bezmocně. Uvědomila jsem si, že přebírám výchovné vzorce své kamarádky. Moje dcera má za mámu mou kamarádku Nikču a ne mě. Bylo mi ze sebe zle! Rozhodla jsem se s tím urychleně něco dělat! Vysvětluje maminka Klára.

Opravdu to jsem JÁ?

Najednou zjistíme, že svoje dítě nevychováváme tak, jak jsme si představovali, ale že je vychováváme podle vzoru kamarádky, maminky nebo knížky. A když si to uvědomíme je nám z toho zle a říkáme si jako maminka Klára. ,,doprčic, to jsem nechtěla! Svoji dceru chci vychovávat úplně jinak. Proč se nechávám takto ovlivňovat? I o tom je eBook, V 19ti letech vychovatelkou DD.

Internet

Odtud na nás vyskakují různé články, webináře, kurzy nebo rady ohledně výchovy. I když se dneska většina odborníků shoduje na laskavý a důsledný přístup k výchově každý výchovné styly vysvětluje z jiného hlediska. A co si z toho vybrat?

Jeden radí vyslechněte dítě, další radí nenechte, aby vám skákalo po hlavě, další radí potrestejte ho ať si to pro příště pamatuje! A jak to děláte Vy?

Trestáte, vyslechnete nebo nad tím čistě mávnete rukou? Možná to zkoušíte. Jednou dítěti naplácáte na zadek podruhé mu domluvíte a potřetí to necháte plavat. A tak se v tom vlastně plácáte a pak zjistíte, že se nevěnujete přímo té výchově, ale poučkám z internetu. A ty zkoušíte aplikovat na své dítě.

Kamarádka

,,Moje kamarádka Nikča vychovává svou dceru jinak než já. A když moje dcera dělá něco co se Nikče nelíbí a já na ni nezakřičím hodí na mě vražedný pohled. Já tedy místo abych dceři vše v klidu vysvětlila začnu na ni ječet.“ Vysvětluje maminka Klára.

Někdy je to opravdu těžké se správně rozhodnout. Když vedle vás stojí osoba, která vše sleduje a hodnotí, rozhodnutí je o to těžší.

Bojíš se, že když na své dítě nezakřičíš tak, jako to dělá Nikča, budeš v jejích očích špatná matka. Začneš pochybovat o sobě a říkat si. ,,Neumím svoje dítě vychovávat, neumím se v danou chvíli rozhodnout správně, jsem dobrým vzorem pro své dítě?“

Maminka Vanda má zase opačný problém. Nemá svůj den. A tak když jde vanda se svým synem Markem a její kamarádkou ven a Marek šlápne do kaluže, Vanda na něj začne křičet! ,,Co to zase proboha děláš? Musíš šlapat do té kaluže? Kdo má to oblečení pořád prát?“ Vandina kamarádka se zděsí, div neomdlí na chodníku. ,,No to snad ne Vando, proč na něj křičíš?“

V tu chvíli se Vanda cítí provinile. ,,Jak jsem mohla na Marka řvát a ještě před kamarádkou? Úplně jsem se ztrapnila. Už s námi nebudou chtít chodit ven. Kdo by taky chtěl trávit čas s hysterickou mámou! Příště si musím na svoje chování dát pozor.“

Rodiče

,,Ty toho Pavlíčka rozmazluješ! Co z něj vyroste, když je každý den hodinu na tabletu? Proč mu dáváš tolik bonbónů? Nemyslíš si, že by měl víc číst knížky než hrát ty přiblblý hry na telefonu?“

Taky to slyšíte? Z úst našich rodičů občas vypadnou velká moudra. A nejlepší je, když vám řeknou: ,,ty se tomu dítěti vůbec nevěnuješ.!“

Přitom Vy nevíte kam dřív skočit. Ráno vstanete o půl hodiny dřív z postele, abyste připravili snídani. Když vypravujete děti z domu pomáháte jim nasoukat se do zimních kombinéz a ještě k tomu se snažíte udržet úsměv na tváři.

A co si budeme povídat. Když stojím v předsíni oblečená do tří vrstev a oblékám děti, jsem spocená jako to pr….) a když jim náhodou vadí špatně zavázaná šňůrka u čepice a kvůli tomu ztropí scénu, kterou bravurně ustojím, myslím, že si zasloužím cenu MATKY ROKU!

No a pak jim samozřejmě vaříte, perete, chodíte na procházky, stavíte dům z kostek a venku valíte ve sněhu andělíčky. A že se jim nevěnujete?

V tu chvíli, když tuto větu od někoho uslyšíte, může se stát, že nad tím začnete přemýšlet a pochybovat o sobě. A říkat si: ,,asi toho opravdu pro svoje děti dělám málo. Měla bych se jim věnovat víc.!“

Co s tím?

Opravdu potřebuji mít vedle sebe lidé, kteří mě negativně ovlivňují? V mých rozhodnutích, myšlenkách nebo závěrech? Opravdu potřebuji udržovat konverzaci s kamarádkou, která mi pod fotku mých dětí, jak se valí na hromadě bahna a opravdu si to užívají, pokaždé napíše, jak jsme trapní  a že bych se nad sebou měla zamyslet a ještě to zdůrazní brečícím smajlíkem?

Opravdu potřebuji aby mi moje maminka neustále říkala: ,,děti si oblékla málo, nastydnou“ nebo ,,oblékla si je hodně, bude jim hrozné vedro.!“

Nenechte se vykolejit

Každé dítě je jiné! Proto co bude fungovat na vaše dítě nebude fungovat zase na jiné a obráceně.

Potřebuji tě kamarádko?

Teď si po pravdě řekněte. Máte blízkou osobu, která vás negativně ovlivňuje? Se kterou se necítíte dobře? Nejste ve své kůži? Zapátrejte v paměti a prosím, buďte k sobě naprosto upřímní.

Malý test

Napište si na papír všechny osoby, se kterými trávíte čas a které vás ovlivňují ve výchově dětí. Teď, když je máte napsané vybavte si, jak vás ta osoba ovlivňuje. Vyslechne vás? Podá vám pomocnou ruku? Rozebere s vámi napjatou situaci? Pomůže se rozhodnout? Nebo s vámi problém neřeší a mávne nad ním rukou. Říká vám, jak byste se měli chovat, i když vy to tak necítíte?

Dejte si čas. Vybavte si situace, které jste s daným člověkem prožili.

Máte to? Tak jdeme na věc.

Ke člověku u kterého jste usoudili, že vás negativně ovlivňuje si napište černé kolečko. U člověka, který vás ovlivňuje v pozitivním smyslu a podporuje vás si udělejte červené kolečko.

Může to vypadat následovně:

Marcela       O

Věra             O

Zdeněk        O

Alena           O

Daniel          O

Teď když vidíte jména na papíře a zjistíte, že převažují černá kolečka, můžete cítit zklamání. Protože jste zjistili, že máte 5 blízkých lidí a z toho vás 3 negativně ovlivňují. Možná jste teď zjistili, že udržujete kontakt s někým, kdo vás nevyslechne, nepovažuje vás za sobě rovného, mávne nad vámi rukou. Jednoduše není tím za koho jste ho považovali.

Ale pak tu máte červená kolečka. To jsou ty osoby, které vám podají pomocnou ruku. Vyslechnou váš příběh a poradí vám. Osoby se kterými najdete východisko.

Moje červené kolečko

Já mám tři červená kolečka. A to jedno červené kolečko považuji za svou nejbližší osobu. Vždy mě vyslechne. Zajímá ji, jak řeším napjaté situace. Co dělám, když se děti vztekají, jak jim pomáhám nebo jak trávíme společně čas.

A je fajn mít v životě alespoň jedno červené kolečko. O kterém víte, že i když to mezi vámi zrovna není růžové, tak je to jen období které přejde. A červené kolečko to všechno zkousne, zavře oči a mlčky vedle vás stojí a čeká až ta bouře přejde.

 

Co s černými a červenými kolečky?

Chcete nadále černá kolečka mít ve svém životě?

Pokud ano

Zkuste jim vysvětlit, jak se cítíte, když vám do výchovy zasahují. Jaké z toho máte pocity a že se v jejich přítomnosti necítíte ve své kůži, když vám říkají co je správné a co ne. Možná jim to budete muset připomínat pokaždé, když vyřknou ,,ta tvoje Maruš, to je teda dílo.“ Nezapomeňte, že jde o zvyk a pokud té osobě na vás zaleží, ráda se pro vás změní.

Pokud ne

Už se vám nechce udržovat kontakt se Soňou a cítíte, že ani nemá smysl ji cokoli vysvětlovat? Víte, že se nezmění, protože o sobě tvrdí, že její styl výchovy je nejlepší? A vlastně vám už leze na nervy a chcete s ní ukončit veškerou komunikaci. Na co tedy čekáte?

 

Nezapomeňte, že jste to vy!

S narozením dítěte jsem měla představy, jak chci dítě vychovávat. Postupně jsem se naučila co je pro něj přínosem a naopak. Rozpoznala jsem jeho obavy a naučila se s nimi pracovat. Na společném vztahu a důvěře jsme pracovali, pracujeme a BUDEME PRACOVAT CELÝ ŽIVOT.

Ani vy nezapomeňte jak jste to měli na začátku své cesty.

S láskou Markéta .-)

 

 

 

Miluje tanec a miluje děti. Učí ženy tančit mateřstvím a pomáhá jim luštit v dětských hádankách, které jim život připraví. Odreagovat se tancem a pak se naplno věnovat svým dětem. Markéta je autorka eBooku V 19ti letech vychovatelkou DD >> . Provází ženy tancem a dostává je do formy >> ! Více o jejím příběhu si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.