Zkusili jste kaštanové rituály?

Jak říkala moje babička: ,, MÁME BRANNOU VÝCHOVU.“ S klukama jsme házeli klacky na strom, aby nám kaštany spadly na zem. Tři klacky nám zůstaly během chvíle na stromě a nemohli jsme je dostat zpátky. Kaštany jsme rozlouskávali a taky pořádně prozkoumali. Někde byly i dva malé kaštánky, což se klukům líbilo. Říkáme jim miminka.

No, mimochodem babička házela klackem o sto šest, a to je jí 76 let.
 • Co Vaše babičky, také se zapojí do lumpáren, které děláte s dětmi?
 • Používáte slovo BRANNÁ VÝCHOVA?  Pro mě to je absolutní novinka, a to jsem pedagog. Sakra práce!
Upřímně, když to babička řekla, musela jsem se tomu hrozně smát. Když jsme přišli domů, tak mi to slovo připadalo fakt senzační ,ale nemohla jsem si na něj vzpomenout. Tak babičce volám. Také si nemohla vzpomenout, ale přišly jsme na něj.
Povídá:,, My jsme se to učili ve škole, za komunismu“.

Kaštany už popadaly a na stromech je nenajdeme. My jsme nezaháleli a nasbírali jich opravdu hodně. Máte také zásobu kaštanů? Co s nimi budete dělat?

 • Vyrobím si s dětmi kaštanová zvířátka.
 • Donesu kaštany zvířátkům do lesa.
 • Vytvořím s dětmi kaštanová čísla.
 • Udělám kaštanový rituál.

Jak s dětmi vytvořit kaštanová čísla najdete v eBooku – ,,Hravě s dary přírody.“

 

Kaštanová zvířátka nebo šneka, můžete vyrobit dle obrázku. Jak na kaštanová čísla se dozvíte v eBooku, který si můžete stáhnout ZDARMA, ,,HRAVĚ S DARY PŘÍRODY“. Zvířátka v lese potěšíte, když jim v zimě nasbírané kaštany donesete.

PODZIM A JEHO KOUZLO

Podzim miluji. Je to můj nejoblíbenější měsíc. Možná proto, že jsem se na podzim narodila. Podzimní příroda je úžasná.  Tají se mi dech při pohledu na ni. Jak nám jasně dává najevo, že se uchyluje k zimnímu spánku. Listy na stromech mění barvu a časem úplně opadají. Tráva přestane růst. Přesto všechno nám tu příroda nechává dary, ze kterých můžeme čerpat i v zimě. Jedním z podzimní darů jsou pro mě KAŠTANY.

KAŠTANY

Jedním slovem: MILUJU JE!!!

Moc ráda je sbírám. Předávají mi zvláštní nepopsatelnou energii. Jejich hebkost ve mně probouzí pocit uklidnění, touhy a radosti. Kdyby tak zůstaly hebké napořád! To je moje přání, ale bohužel se nedá uskutečnit.

KAŠTANOVÉ RITUÁLY

To, jak na Vás kaštany působí a jakou Vám předávají energii, si musíte nacítit sami.

 1. Kaštany jako pozitivní vliv na zdraví a kvalitu spánku – Kaštany zabalte do látkového pytlíčku. POZOR!!! Kaštanů napočítejte tolik, kolik je Vám let. Až půjdete spát vezměte pytlíček s kaštany do postele s Vámi. Možná Vám to připadá bláznivé, ale věřte, že na zdraví a kvalitu spánku, tato metoda funguje. Babička mé kamarádky, to tak dělá několik let a pochvaluje si to.
 2. Kaštánek do postele – Jak jsem zmiňovala výše, kaštany v nás vyvolávají klid. Až půjdete spát vezměte si do postele kaštánek. Nechte si ho v ruce nebo dejte pod polštář. Nezapomeňte kaštan v ruce pořádně promnout a nasát z něj vše potřebné. Bude se Vám snáze usínat.
 3. Pryč s emocemi, které nechcete! – Zapalte svíčku, vezměte do ruky kaštany a uložte do něj všechny vzpomínky a emoce, které už nechcete. Pak kaštany vraťte zpět do přírody. Kam je vrátíte si dobře rozmyslete. Můžete kaštany hodit do řeky, aby všechny emoce a vzpomínky odpluly nebo je zakopat, tak jako Vaše vzpomínky, na které už nechcete nikdy vzpomínat.

 

Miluje tanec a miluje děti. Učí ženy tančit mateřstvím a pomáhá jim luštit v dětských hádankách, které jim život připraví. Odreagovat se tancem a pak se naplno věnovat svým dětem. Markéta je autorka eBooku V 19ti letech vychovatelkou DD >> . Provází ženy tancem a dostává je do formy >> ! Více o jejím příběhu si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Jak jsem si jako mladá vychovatelka vybudovala důvěryhodný vztah s dětmi.
 • Potkáme se na facebooku:
 • Nejnovější články
 • Kategorie