Hurááá do jarního oblečení

Přichází jaro, děti nám rostou, a potřebují vyměnit šatník.  Konečně je nebudeme muset strojit do několika vrstev. Zbavíme se věčného vztekání a přemlouvání k oblékání. Děti se budou moci volněji pohybovat a běhat.

Vždy když skončí zima a přichází jaro, hrozím se, co všechno přinese výměna oblečení ze zimního na jarní pro moje dva syny. Rostou jako z vody a tak každý půl rok mají nové oblečení.

ZAZIMOVÁNÍ OBLEČENÍ

Když začne jaro, vyklidím všechny zimní věci a vyměním je za jarní. Oblečení dám do krabic a roztřídím. Do jedné krabice dám šály, rukavice, čepice, nákrčníky a do další dám bundy. Nezapomenu na krabice napsat co v nich je, a také velikosti oblečení.  Je možné, že děti za jaro a léto o tolik nevyrostou a do oblečení se budou vejít.

 

Co všechno musíme obměnit

Boty


Venku se oteplilo a dětem je v zimních botech teplo. Navíc nám povyrostly, takže jim jsou malé.

Je to cenově největší položka. Na boty bychom si měli dopředu našetřit peníze, aby byla vyhovující a hlavně kvalitní.

Boty vybíráme podle stélky nohy a certifikované.  Nejlépe, když si je mohou děti vyzkoušet a projít se v nich. Obuv by měla být středně zateplená. Přeci jen ráno jsou mrazíky, a dítěti by mohla být zima. Postupně až se oteplí kupujeme tenisky a v létě sandálky, pantofle, žabky.

Mezi oblíbenou obuv se v poslední době staly barefoot botky. Jedná se o boty, které připomínají chůzi na boso. Chodidla přirozeně pracují a mohou se tak optimálně vyvíjet.

Nezapomeňte na holinky. Občas se nám objeví deštík a zanechá kaluže ve kterých se děti rády procházejí. Určitě jim neodepírejte pořádnou ,,skákandu a cákačku“ v kalužích, bez holinek by to, ale nešlo. Děti milují brodit se blátem a kalužemi. Holínky pak jen umyjete a druhý den použijete znovu. Na jaro bych volila holinky zeteplené a v léťe klasické bez zateplení. Dnes se dají koupit holinky, které blikají po došlápnutí na zem, tím okouzlíte každé dítě.

 

Bundy , overaly


Každé dítě se rádo zbaví teplé huňaté bundy a hupne do lehoučké jarní bundičky.  Podle počasí můžete bundu vyměnit za vestu.  Na jaře často prší, a tak by v šatníku neměla chybět nepromokavá bunda. Děti se rády patlají v kalužích, tak se bude hodit.

Doporučuji nechat na věšáku alespoň jednu zimní bundu. Počasí je nevyzpytatelné a jak praví pranostika ,, duben, ještě tam budem“.

Takový nepromokavý overal je úžasná věc. Vlastně spojení bundy a nepromokavých kalhot v jednom. Dítě do overalu rychle hupsne, netáhne mu na záda. Jaký typ overalu zvolíte je už zcela na vás. Já mám ráda funkční oblečení, kdy se dítko nezapotí a není mu zima.

 

Kalhoty


O dětech je známo, že si na módu nepotrpí, vůbec když jsou malé. Mají rádi pohodlí. Tepláky, za mě nejúžasnější kalhoty na světe. Děti je rychle navléknou i svléknou. Jsou pohodlné, nikde je neškrtí. Dnes má většina tepláků kapsičky, do které dáte kapesníček nebo třeba bonbón na cestu.

U malých děti se hodí mít hromadu tepláků ve skříni, zvláště u kluků. Na jaře začínáme být více venku a děti rády objevují, zkoumají, lezou po stromech, skalách a hned se umažou, a sem tam se objeví nějaká ta dírka. Občas se stane nehoda, když dítě zapomene jít v zápalu hry na záchod a tak převlíkáte a převlíkáte.

Já mám dva syny. Oba dva rádi objevují a starší horolezčí. Tepláky převlékáme i třikrát denně, proto má každý ve skříňce dvacet kusů.

Každé dítě by mělo vypadat pekně a slušně pokud jdete do města nebo na oslavu. Proto pořiďte alespoň jedny rifle nebo manžestráky.

Mladším dětem poslouží kalhoty s laclem, které krásně přilnou k zádičkám a tak je chrání. Navíc vypadají slušivě a roztomile.

Nepromokavá softshellová kaťata s fleesem. Bez nich se neobejde žádné dítě. Tyto kalhoty jsou prodyšné, a tak se v nich dítě z přechodu ze zimy do tepla nezapotí. Většina těchto kalhot jsou voděodolná, a tak se nemusíte bát, když bude pršet, že by dítě prochladlo a nastydlo. Většina výrobců šije kalhoty tak, že rostou společně s dětmi, a tak jim vydrží třeba i dva roky. Vyznačují se reflexními prvky, což ocení každá maminka, ale i babička, která bude dítě hlídat.

Trička, bodýčka


Pro menší děti, kupte bodýčka. Vyrábí se do velikosti 92 a tak je můžou nosit do zhruba dvou let věku. Dítěti krásně zakryje zádička, nikde mu nepotáhne jako když má tričko, a vy se nemusíte bát, že by nastydlo. Pro starší děti kupte tričko. Mají rády barevná trika  s potiskem, myslete na to při nákupu.

Mikiny


Fleecovou mikinu využijí děti v chladném jarním počasí. Zahřeje a je hebká, to mají děti rády. Dále je tu bavlněná mikina, která se hodí pod bundu nebo vestu. Některé děti uvítají s kapucou jiné bez.  Funkční outdoorovou mikinu uvítá každý malý sportovec. Tělo se tak nepřehřívá a není mu zima.

Čepice, nákrčníky, rukavice


Bez čepice na hlavě by to na jaře nešlo. Fouká a studený vítr by mohl způsobit dětem zánět ouška. Dobré je mít po ruce funkční čepici, která v jarním počasí zahřeje, bavlněnou čepici, ale také čepici s kšiltem, která přilne na ouška a zároveň chrání obličej před sluncem. Děti které sedí v kočárku sebou šijí, vrtí se, otáčí se, proto je dobré mít na čepičce šňůrky, které zavážete.

Kolem krku už nedávejte šálu nebo nákrčník z vlny, postačí bavlněný. Dítě jej lehce přetáhne přes hlavu a pokud nechce nosit roušku, může použít místo ní.

Rukavice jsou nezbytnou součástí oblečení. Hodí se zvláště při jízdě na kole. Pro mladší děti zvolte ,,palčáky“ , pro ty starší pak prstové.

Pokud máte rády svoje děti ,,vystajlované“ můžete rukavice, čepici a nákrčník sladit. Buď zakoupíte set ve kterém je vše sladěno do jednoho stylu, nebo si ušijete vlastní.

 

Ne vždy se trefíte dětem do vkusu, oblečení pak leží ve skříni, a to jsou zbytečně vyhozené peníze. Starší děti si rády vybírají oblečení samy. Proto na to myslete až budete nové věci pořizovat, ať už půjdete do obchodu nebo nakoupíte online přes internet. Tím, že si oblečení vyberou budou je mnohem raději nosit.

 

Co s oblečením, které nebudu nosit

 

  • Zdědí mladší sourozenec

Pokud víte, že budete mít další dítě nebo ho už máte oblečení se nezbavujte a uschovejte ho. Zabalte do krabice, napište si co v ní je a dejte třeba na půdu.

Až se dítě narodí nebo povyroste oblečení vytáhnete a budete rádi, že nemusíte kupovat nové, a tím ušetříte čas i peníze. Dítě nosí oblečení opravdu chvíli, takže se nemusíte bát, že by bylo obnošené.

 

  • Darujte známé, kamarádce

Jestli-že kamarádka vyloženě nelpí na novém oblečení pro své dítě nabídněte jí to vaše. Většina maminek tomuto gestu nepohrdne. Děti opravdu rychle z oblečení vyrostou a navíc se snadno zašpiní, a tak mají  maminky rády ve skříni  svých dětí více oblečení a nemusí tak často prát.

Ušetříte jim také cestu do obchodu a hlavně peníze.

 

  • Darujte diakonii

Kontejnery, kam můžete hodit obnošené oblečení jsou dnes téměř všude. Oblečení putuje do prodejen a slouží tak dalším lidem.

Až půjdete s dítětem na procházku vemte s sebou staré oblečení a vhoďte jej do kontejneru. Dítěti vysvětlete, že z oblečení vyrostlo a poslouží tak dalším dětem. Zároveň ho učíte, že tak šetříte životní prostředí.

 

  • Darujte potřebným

Oblečení můžete darovat, dětským nebo azylovým domovům.  Zkrátka všem, které zaopatřují děti. Záleží na domluvě s ředitelem domovu.

Můžete se telefonicky domluvit se sociálním odborem a donést oblečení tam. Pracovníci pak předají oblečení potřebným.

 

Zimního oblečení se úplně nezbavujte. Nechejte si pro své děti alespoň jednu zimní bundu, teplejší kalhoty, punčocháče a čepici. Počasí je ještě stále nevyzpytatelné a mění se. A tak je možné, že dnes si obléknete kraťasy a tričko a zítra budete rádi za teplou zimní bundu.

 

 

 

 

 

 

Miluje tanec a miluje děti. Učí ženy tančit mateřstvím a pomáhá jim luštit v dětských hádankách, které jim život připraví. Odreagovat se tancem a pak se naplno věnovat svým dětem. Markéta je autorka eBooku V 19ti letech vychovatelkou DD >> . Provází ženy tancem a dostává je do formy >> ! Více o jejím příběhu si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.