Babiččino údolí

RATIBOŘICE-BABIČČINO ÚDOLÍ

Určitě všichni znáte pohádku Babička. Ta bydlela na Starém Bělidle. Měla čtyři vnoučátka, která za ní jezdila, a to včetně Barunky. Známé spisovatelky Boženy Němcové. Právě o Starém Bělidle bych Vám chtěla napsat pár vět.

Kde se nachází Ratibořice?

U České Skalice, mezi Náchodem a Jaroměří. U přehrady Rozkoš, z hlavní silnice vás navede odbočka na Ratibořice.

Parkování

Můžete parkovat pod Ratibořickým zámkem nebo dojet na parkoviště přímo k zámku. Toto parkoviště je hrazené 30 Kč za celý den 🙂
My jsme zaparkovali u zámku, a to hlavně z toho důvodu, že máme malé děti, a procházka tak pro ně bude kratší a snažší.

Výlet neměl chybu

V den, kdy jsme vyrazili byly opravdu velká horka. To nám ale vůbec nevadilo. Procházka po babiččině údolí je příjemná a nachází se tu spoustu stromů. Vy se tak nemusíte bát, že by jste byli celý den na slunci.
Hned u vchodu uvidíte nádherný Ratibořický zámek. Už zvenčí vás uchvátí nádherným vzhledem. My jsme na zámek nešli, protože máme malé děti a ony by nám to nevydržely. Kdysi jsem na zámku byla a moc se mi líbil. Na zámku žila kněžna za kterou chodily děti s babičkou na návštěvu. Pokud máte starší děti nebo jste bez dětí návštěvu zámku doporučuji.

Návštěva zámku mě lákala

Sama jsem si chvilku pohrávala s myšlenkou, že na zámek půjdeme a s dětmi to zvládneme. Ale nakonec jsme nešli. Pokud jste dobrodružné povahy a děti vám prohlídku zámku vydrží, určitě je dejte do manduky a jděte do toho. Hold ostatní turisté budou muset vydržet, že do komentáře průvodce, jim občas bude žvatlat nějaký malý breptal 🙂

U zámku se nachází jezírko u kterého si můžete odpočinout a nasát tak úžasnou ratibořickou atmosféru. Mě osobně uchvátily nádherně rozkvetlé lekníny a děti malá fontánka uprostřed. Uvidíte tu i plavat rybičky, které opravdu nejsou malé jak jsem si  původně myslela.

Od zámku se vydáte po trase na Staré Bělidlo. Cesta je příjemná, občas se objeví nějaký ten kořen od stromu, který hravě přeskočíte. Upřímně já za ty kořeny a stezky okolo stromů byla hodně vděčná. Když už starší syn nemohl a boleli ho nožičky, kořeny jsme využily ke hře. Přeskakovali jsme je a běhali cestičkami kolem stromů. Hle nožičky přestaly bolet.

Stánky, suvenýry, občerstvení

Než dojdete k Babiččině domečku, čekají vás tu stánky se suvenýry. My měli velký hlad, a tak jsme zavítali na oběd k Mlynářovi. Ano před hospůdkou seděl pán oblečen do bílého ošacení (pokud znáte pohádku Princezna ze mlejna, vypadal přesně tak). Krásně nás přivítal a doporučil co si dát k jídlu.
My jsme zvolili od každého něco. Dali jsme si poplamenicu (placka se zelím a škvarky). Opravdu výborná. Dále jsou tu na výběr z mnoha druhů klobásek a párečků nebo listová plněná kapsa (také výborná). Obsluha vám k tomu nabídne hořčici, kečup nebo křen a samozřejmě chleba, kterého si naberete kolik chcete.

Také milujete sladké? To tu určitě nechybělo. Vyberete si z mnoha druhů domácích koláčů nebo linecké kolečko plněné marmeládou. Co jsem koukala okolo, linecké kolečko mělo v ruce každé druhé dítě. I my ochutnali a bylo výborné, ostatně tak jako všechno co jsme si dali.
Jídlo jíte venku v příjemném prostředí pod obrovským stromem. Snáz si tak odpočinete a schováte se před sluníčkem.

Dále se můžete podívat do mlýna, tam uvidíte jak se dříve mlela mouka. K ukázce jsou tu všelijaké nádoby se kterými se dříve pracovalo. Velká vodní kola jsou terčem pro oko, které zaujme snad každé dítě.

Je libo restaurace?

Na opačné straně vás rádi přivítají v restauraci s terasou nebo stánkem s občerstvením. Dáte si tu párek v rohlíku, hamburger nebo točenou zmrzku. Ta šla na odbyt. Když jsme šli tam dali jsme si vanilku s jahodou a na zpáteční cestě jsme si dali vanilku s borůvkou.
Určitě zajděte do stánků se suvenýry. Najdete tu magnetky, domácí šťávy nebo hračky ze dřeva. Já tyto hračky miluji, proto jsme klukům koupili píšťalku a meč. Ceny jsou tu lidové, přirovnala bych je ke klasickým stánkovým trhům.

Babiččina socha

Projdete okolo sochy babičky, jejich čtyř vnoučat a jejich dvou psů a cesta vás dále navede k domečku, kde babička bydlela. Ten je kouzelný už z dálky. Také milujete starobylé chaloupky? Já  hrozně moc. Domeček hned napoví co se v něm dělo, kdo tam bydlel. Dýchne na vás ta atmosféra starého venkova.
Nahlídnete do světniček, kde babička bydlela. Můžete se zúčastnit povídání , které probíhá každou chvíli přímo v tomto domečku. Mně uvízl v hlavě kolovrátek na kterém se předlo a postele s nadýchanými peřinami. ,,DUCHNY“ Uvědomila jsem si, jak byli lidé dříve malý. Teď by nám ta postel byla malá a z peřiny by nám ,,čouhali nohy“.

Koupačka pod splavem

Hned za domečkem vás čeká VIKTORČIN SPLAV. Ten je známý tím, že bláznivá Viktorka po něm běhala tam a zpátky a jednoho dne do něj hodila své dítě a poslala je tak po řece. Ale nejsme tu kvůli historii 🙂

Musím říct, že ten splav je úžasný a za mě nejlepší z celého výletu. Už proto, že bylo hrozné vedro. Napoprvé je voda studená, jasně je to řeka. Když se osmělíte a ochladíte je ta voda příjemná. Pro lidi co mají problémy s klouby, bych volila v řece pobýt jen krátkou dobu, přeci je voda studenější a večer by mohly nožky trpět, ale jinak huráá do řeky.

Příště bych si sebou vzala plavky a boty do vody. Chůze po kamenech po nějaké době nebyla úplně příjemná, a už vůbec ne , když máte v náručí roční dítě a udržujete balanc. ááááááááááá

Do řeky vlezete snadno po schodech. Já se starším synem jsem byla i přímo na splavu. Byla to pro mě výzva. Bála jsem se, že to bude klouzat, ale strach jsem překonala a měla jsem ze sebe radost. Klidně bych volila možnost udělat si výlet jen ke splavu. Vzít si deku, sváču na celý den a vyrazit. Je to opravdu příjemné prostředí plné relaxačních účinků.

Milujete rodinné výlety jako já? Pak je přímo pro vás jako stvořená skupinka radosti nad starosti.  Do konce prázdnin do ní přispívám tipy na výlety 🙂

Co když chcete na výlet s kočárkem?

Berte ho všemi deseti. Nejsou tu žádné schody, a tak všude snadno s kočárkem projdete.

Co kolo?

Jestli jste vášnivý cyklisté je tu pro vás zelená. Jen dávejte pozor na davy turistů.
Pokud vaše dítě rádo jezdí na kole nebo odrážedle, vemte jej sebou.

Babiččino údolí je opravdu nádherné prostředí. Hodí se na rodinný výlet s dětmi. Já sama se sem každý rok ráda vracím 🙂

Miluje tanec a miluje děti. Učí ženy tančit mateřstvím a pomáhá jim luštit v dětských hádankách, které jim život připraví. Odreagovat se tancem a pak se naplno věnovat svým dětem. Markéta je autorka eBooku V 19ti letech vychovatelkou DD >> . Provází ženy tancem a dostává je do formy >> ! Více o jejím příběhu si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Jak jsem si jako mladá vychovatelka vybudovala důvěryhodný vztah s dětmi.
  • Potkáme se na facebooku:
  • Nejnovější články
  • Kategorie